LADEG+

LGBTİQ+ Aileleri ve Yakınları Destek Grubu / LADEG+ is a group for Families and Kins of LGBTIQ+ people in Turkey

HAKKIMIZDA

LADEG+, ailelerinde; lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks, kuir+ (LGBTIQ+) kişiler olduğunu öğrenen ebeveynler ve yakınları tarafından kurulan bir sivil toplum oluşumudur.LGBTIQ+ ebeveynleri ve yakınları olarak bir araya gelen LADEG+, LİSTAG’ın kurucuları arasında yer alan bir grup gönüllü tarafından 2016 yılında faaliyetlerine başladı.

Bizler, çocuklarımızın ve yakınlarımızın LGBTIQ+ olması dolayısıyla toplumda yaşadıkları zorlukları ve deneyimleri paylaşma ihtiyacı duyan kişiler olarak birbirimize destek olmak için bir aradayız. Yaşadıklarımızı paylaştıkça, uzmanlardan destek alıp bilgilendikçe, sorularımıza cevaplar buldukça güçlendik. LGBTIQ+ kişilerin gerek aile içinde, gerekse toplumda özgürce ve huzurla yaşayan bireyler olmalarını sağlamaya çalışırken, onlardan beklentilerimizin çoğu zaman sosyal çevremiz tarafından şekillendiğini anlamaya başladık. Üzerlerindeki baskıların farkına varmamız, kendi üzerimizdeki baskıları da anlamamızı sağladı. “El alem ne der?” kaygısını zamanla aşıp, LGBTIQ+ ebeveynler, ebeveynleri ve yakınları olarak çocuklarımızı ve/ve ya yakınlarımızı toplumun dayattığı koşullardan bağımsız sevmeyi öğrendik.

Gördük ki yolculuğumuz sadece çocuklarımız için değil, aynı zamanda kendi özgürlüğümüz ve mutluluğumuz için de olmalı. LADEG+ olarak; Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk perşembe günü saat 17.30’da Şişli/İstanbul CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenlemekteyiz. Toplantılarımız; lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks, kuir+ çocukları ve yakınları olduğunu öğrenen bireylere açıktır ve ücretsizdir. Cumartesi günleri ve hafta içi, ebeveynlerle deneyim ve tecrübelerimizi paylaşmak için bir araya geliyoruz. (Bilgi almak için: LADEG+ destek hattını -0531 467 77 53- arayabilirsiniz.) Belirli aralıklarla, çocuklarımız ve yakınlarımızla birlikte deneyimlerimizi paylaşmak ve dayanışmak için yemekli/çaylı buluşmalar düzenliyoruz.

Bizler cinsiyet kimliği, cinsel kimlik ve cinsel yönelim ile ilgili ön yargıları kırmak, ayrımcılıklara karşı insanları doğru bilgilendirmek amacıyla her alanda sesimizi duyurmaya, görünürlüğümüzü artırmaya ve farkındalığı geliştirmeye çalışıyoruz. Ayrımcılık konusunda çalışmalar yapan sivil toplum oluşumlarının, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, liselerin ve diğer eğitim kuruluşlarının davetlerine ve eğitim faaliyetlerine katılıyoruz.

Çalışmalarımıza katılmanız sizin de medyada görünmeniz ya da topluluk önüne çıkmanızı gerektirmiyor. Sizinle aynı süreci yaşamış ve yaşamakta olanlarla bir arada olmak, önce size sonra çocuklarınıza ve yakınlarınıza iyi gelecektir.Bunların dışında, ihtiyaç duymanız halinde, destek hattından – 0531 467 77 53- randevu alarak bizlerle birebir görüşme sağlayabilirsiniz. İletişim ve etkinlik bilgileri için aşağıdaki iletişim adreslerini ve telefonu kullanabilirsiniz.

LADEG+ iletişim adresleri: ladegaile@gmail.com / boysaninevi@gmail.com

LADEG+ destek hattı: 0531 467 77 53

About Us

LADEG+ is a non-governmental organization which has been established by parents and kins with lesbian, gay, bisexual, trans, intersexual, queer+ persons in their families.LADEG+, as LGBTIQ+ parents and kins, started its activities in 2016, and was organized by a group of volunteers who were involved in the establishment of LISTAG.We, as individuals in need of sharing difficulties and experiences that our children and kins are faced with in the society because of being LGBTIQ+ persons, have come together to support each other. We have become stronger by sharing, getting support from professionals, and finding answers to our questions. While struggling to make LGBTIQ+ persons live freely and peacefully in their families and in the society, we have realized our expectations are mostly formed by our social environments. Realizing the oppressions they are struggling with has also led us to realize the pressure on us. Getting over the anxiety of ‘what people might say?’, we, as individuals with LGBTIQ+ children and kins, and LGBTIQ+ parents themselves, have learned to love our children and/or kins in a way that is independent from the terms that are imposed by the society.All in all, we realized that our journey which is for our children’s good should be about our own freedom and happiness, as well.As LADEG+;With the participation of voluntary psychiatrists and psychologists from the Association of Sexual Education Treatment and Research (CETAD), we organize meetings to get informed and share experiences in CETAD center in Şişli/İstanbul at 17.30 on the first Thursday of every month. Meetings are free and open to persons who have learned that they have lesbian, gay, bisexual, trans, intersexual, queer+ children and kins.On Saturdays and weekdays, we come together with parents to share our experiences. (For further information, please contact us via LADEG+ support line 0531 467 77 53.)

We periodically organize dinner and tea meetings with our children and kins to convey our experiences and act with solidarity. (You can find the dates of meetings on LADEG+ website or learn them through the support line.)

Our aim is to fight against prejudices and to accurately inform the society against the discrimination regarding the issues of gender identity, sexual identity, and sexual orientation by making our voice heard, increasing our visibility, and improving the general awareness. We attend the invitations and educational panels of NGOs (Non-Governmental Organizations), municipal corporations, universities, high schools, and other educational institutions that work on the issue of discrimination. (For further information, please visit LADEG+ website ‘ladeg.org’.)Participating to our activities does not require any visibility on your part in the media or in the public. It would be beneficial first for you and then for your children and kins, to be next to whom have experienced and have been experiencing the similar processes with you. Furthermore, in any need of one-to-one meetings, such an arrangement would be provided with an appointment taken through LADEG+ support line.For contact information and information regarding the activities, please see the addresses and phone number indicated below.

LADEG+ contact addresses: ladegaile@gmail.com / boysaninevi@gmail.com

LADEG+ support line: +90 531 467 77 53