Boysan Yakar

1984 yılında Kocaeli’nde doğmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) Sanat Tasarım Fakültesi’nden 2008 yılında mezun olmuştur. İyi derecede İngilizce, biraz Fransızca ve Rumca konuşuyordu.

2005 yılında LGBTİ’ ler için Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nde başladığı mücadelesinde, gönüllü çalışmaları kapsamında  üç kısa metrajlı film çekerek (2005, 2007, 2009) LGBTİ aktivizmine katkı sağlamıştır. 2008 yılında LGBTİ Aileleri ve Yakınları Derneği’nin kuruluş sürecine destek olmuş, 2010 ile 2013 yılları arasında ülkemiz ve dünya çapında ün kazanmış ‘Benim Çocuğum’ (My Child) belgeselinde yönetmen yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Haziran 2013’te İstanbul da başlayıp Türkiye’ nin tamamına yayılan Gezi Direniş’i sonrası 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da yaşadığı Şişli ilçesinden açık eşcinsel kimliğiyle belediye meclis üyesi adayı olmuştur. Adaylığı ve kampanyası LGBTİ haraketi tarafından desteklenmiştir. Seçimleri kazanamamasına rağmen, Şişli Belediye Başkanı Sayın Hayri İnönü tarafından Başkan Danışmanı olarak görevlendirilmiştir. Başkan Danışmanı olarak toplumsal eşitlik, insan hakları ve LGBTİ’lere yönelik eşit hizmetler alanlarındaki projelerden sorumlu olmuştur. Belediyeye ait beş yıllık stratejik plan ve bütçesinde ilk kez LGBTİ’lere yer verilmesini sağlamıştır. Bu vesileyle eşitlik temelli politikalar geliştirerek LGBTİ yurttaşların eşit hizmetler almasını hızlandırmıştır. Projelerinden en etkili olanlarından biri ücretsiz olarak tasarlanan ‘LGBTİ’lere Eşit Sağlık Hizmeti’dir. Çok önemli ve hayalini kurduğu çalışmalarından biri ise ‘Toplumsal Eşitlik Birimi’ dir. Onun çabalarıyla başlayan ve temellerini attığı bu birim Ekim 2015’te çalışmaya başlamıştır. Şişli Belediyesi’nde hizmete girmiş olan Toplumsal Eşitlik Birimi sekiz ana başlık altında çalışan ilk birim olma özelliğini taşımakta olup  ‘sosyal belediyecilik’ anlayışıyla ekonomik, sosyal, ve  kültürel ayrımcılık yaşayan kadın, çocuk, genç, yaşlı, engelli, azınlık, LGBTİ  ve mülteci  hakları konusunda çalışmaktadır.

Yakar, Şişli Kent Konseyi LGBTİ’lerden sorumlu  Yönetim Kurulu Üyeliğini açık kimliğiyle 2014’ten beri yürütmekte ve  ayrıca Ortadoğu’da LGBTİ hak mücadeleleri konusunda bölgesel ve uluslararası çalışmalarını sürdürmekteydi.

STGM (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi)’nde ‘Ağ ve Gönüllülük’ konusunda (2006)  ve SPOD  (Sosyal Politikalar ve Cinsiyet Yönelim Çalışmaları Derneği) Siyaset Okulu’nda ‘Yerel Yönetimler ve Siyaset ’ (2013) konularında eğitimler almıştır. 2015 Nisan sonunda, ‘Professionals Fellow Spring Program’ adlı programa katılmış ve  Human Rights Campaign ve Victory Institute & Fund kuruluşlarında Amerika Birleşik Devleti bursuyla Washington DC. ‘de danışman olarak çalışmıştır. Haziran 2015’te, her yıl Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen Onur kutlamalarında GLIFAA (Gays and Lesbians in Foreign Affairs Agencies) onu ve diger bir LGBTI savunucusunu panelde konuşma yapmak üzere onurlandırmıştır. Bu panelde, konuşmacılar arasında Dışişleri Bakan Vekili Sayın Heather Higginbottom da yer almıştır.

Bir çok alanda mücadelesi adına gönüllü çalışmalar yapmış ve hizmetler vermiştir. Bunlardan bazıları: LGBTİ İstanbul Onur Haftası Komisyon Üyeliği ( 2006’dan beri);  Hormonlu Domates Homofobi ve Transfobi Ödülleri Organizasyon Komitesi Üyeliği  (2008’den beri); Lambdaistanbul temsilcisi ve Taksim Dayanışması LGBT Onur Haftası Komisyonu Temsilciliği (2012-2013). Bir LGBTİ hakları savunucusu olarak, Gezi Direnişinde LGBT BLOK Aktivisti olarak ön safhalarda (Haziran 2013) yer almıştır. Ayrıca, LGBT Siyasi Temsil ve Katılım Platformu (İstanbul) (Temmuz 2013), Kadıköy Kent Konseyi’nde ve LGBTİ Konseyi’nde gönüllü olarak hizmetler vermiştir (Eylül 2014’den beri).

Boysan Yakar, kısa metraj film ve belgesellerde prodüktörlük  ve yardımcı yönetmenlik görevlerini üstlenmiştir. Toplumsal cinsiyet temalı sanat ve resim çalışmaları mevcuttur. 2010 ve 2012 yılları arasında çeviriler yapmıştır. 2013 yılında Dipnot- Desibel Ajans’ta metin yazarı olarak çalışmıştır. 2008 ile 2010 yılları arasında Platform Garanti Çağdaş Sanat Merkezi’nde Küratör Asistanlığı ve Hüseyin Bahri Alptekin Arşiv ve Galeri Araştırma Sorumlusu ve ayrıca Uluslararası Basın Arşivi Sorumlusu olarak çalışmıştır. Bunlara ek olarak Yakar, bir performans sanatçısıydı. Performansıyla aktivizmini birleştirmiştir. İyi Saatte Olsunlar adlı sanat inisiyatifinin de kurucularındandır (2009-2013). Çeşitli gazete ve dergilerde röportajları ve yazıları yayınlanmış olup görsel medyada olduğu kadar çeşitli üniversitelerde, toplantılarda, panellerde ve gösterilerde konuşmalar yapmıştır.